ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy obchód Świętego Triduum Paschalnego. Na początku Eucharystii delegacje wspólnot LSO Ujście i Żywego Różańca złożyły życzenia naszym duszpasterzom. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Proboszcz, który w swojej homilii podkreślał wagę dwóch sakramentów, których pamiątkę ustanowienia dzisiaj obchodzimy - Eucharystii i kapłaństwa. Zwrócił uwagę, że trzeba nam nieustannie pobudzać w sobie troskę o Najświętszy Sakrament, o godność Jego przyjmowania. Wskazał także, że trzeba modlić się o dar nowych powołań do służby Bożej, zwłaszcza w obliczu łączenia seminariów, co dotknie od października naszą archidiecezję. Po homilii miał miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom czyli mandatum. Obrzęd ten jest ściśle związany z Wielkim Czwartkiem i nawiązuje wprost do Ewangelii, która tego dnia jest odczytywana. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, a ołtarz został obnażony.

W Wielki Piątek o godz. 15.00 licznie zgromadzeni u podnóża naszej Kalwarii wyruszyliśmy, aby rozważać Mękę i Śmierć Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej. Przez kolejne stacje uświadamialiśmy sobie jak wielką wagę dla zbawienia całej ludzkości miały kolejne stacje ostatniej drogi Pana Jezusa.

"I grób Jego chwalebny będzie". Te słowa w języku hebrajskim były umieszczone na starej kaplicy Grobu Pańskiego Ujskiej Kalwarii. Tajemnica Śmierci Jezusa na Krzyżu była głównym misterium wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej. W Liturgii Słowa usłyszeliśmy opis Męki Pańskiej, do którego w homilii odwołał się ks. Rafał. Odwołując się często do naszej Kalwarii wskazywał, że do dziś cały świat woła "Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!" - Niemcy wołali tak, burząc Kalwarię, my wołamy tak za każdym razem, gdy grzeszymy i brakuje nam miłości do drugiego. Centralnym punktem liturgii była Adoracja Krzyża. Na zakończenie nabożeństwa, Najświętszy Sakrament okryty welonem został przeniesiony do kaplicy Grobu Pańskiego na Kalwarii.

W Wielką Sobotę wieczorem sprawowaliśmy Wigilię Paschalną, matkę wszystkich liturgii. Obrzędy rozpoczęły się od poświęcenia ognia i nowego paschału, który później został uroczyście wniesiony do kościoła. Następnie wsłuchaliśmy się w Exultet czyli Orędzie Wielkanocne, opowiadające znaczenie tej nocy i paschalnej świecy. Liturgia Słowa, bogatsza niż zazwyczaj, wprowadziła nas do radosnego Alleluja i Nowinie o Zmartwychwstaniu. W swojej homilii ks. Sławomir podkreślał czym tak naprawdę jest dla nas Zmartwychwstanie Jezusa. Zachęcał, aby otwierać na Niego swoje serca i odnajdywali Go w różnych trudnych chwilach życia. W czasie Liturgii Chrzcielnej została poświęcona woda chrzcielna, po czym wszyscy odnowiliśmy swoje przyrzeczenia chrzcielne.

Radosne orędzie o Zmartwychwstaniu ogłosiliśmy światu w czasie porannej procesji rezurekcyjnej, ruszając z kaplicy Grobu Pańskiego na Kalwarii do kościoła. Msza święta rezurekcyjna była zwieńczeniem całości obchodów Triduum Paschalnego w naszej parafii.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu tych Świętych Dni:

- LSO Ujście i ich rodzicom za przygotowanie wzorowych liturgii, lektorom za przygotowanie Ciemnicy

- Panom Kościelnym, Organiście, Radnym Parafialnym, Żywemu Różańcowi

- Śpiewającym psalmy i czytającym czytania

- Parafianinowi za trud relacji zdjęciowej ze wszystkich liturgii

- Państwu Magdalenie, Januszowi, Magdalenie, Leszkowi i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie kaplicy Grobu Pańskiego i wystroju kościoła

- Pani Beacie i Zuzannie za kwiaty w kościele i na grobach na Kalwarii

- Zakładowi Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej za nagłośnienie Kalwarii

- Paniom pomagającym w kuchni

- Niosącym sztandary i feretron

- Wszystkim, którzy przygotowali kaplice filialne

Ogromne Bóg zapłać!


GALERIA ZDJĘĆ:

Wielki Czwartek

Wielki Piątek - Droga Krzyżowa

Wielki Piątek - Liturgia

Wielka Sobota - święconka

Wigilia Paschalna

Rezurekcja

Komentarze